KLAUZULA INFORMACYJNA

DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI! „SZKOŁA DO HYMNU”!

11 listopada 1918 r. to szczególna data w historii naszego narodu. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska ponownie zaistniała na mapach Europy i świata. Polacy bardzo uroczyście obchodzą ten wyjątkowy dzień. Tuż przed przypadającą 101. rocznicą odzyskania niepodległości  społeczność Jedynki wzięła udział w krótkiej, ale jakże ważnej i pouczającej lekcji historii. Apel poświęcony temu doniosłemu wydarzeniu przygotowali uczniowie klasy VIII b pod czujnym okiem nauczycielki historii - Pani Moniki Łukasik,  przy współpracy   nauczycielki muzyki -  p. Joanny Adamskiej - Siemiątkowskiej.  Aby podkreślić doniosłość obchodzonego święta, wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani w strój galowy. Dla społeczności szkolnej udział w tej niezwykłej lekcji historii stał się wydarzeniem niecodziennym,  pełnym zadumy, refleksji, a przede wszystkim budzącym narodową tożsamość, tak ważną w życiu każdego Polaka. Jedynka dołączyła do ponad 19 tysięcy szkół zgłaszając swój udział w akcji „Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11:11 cała szkolna społeczność odśpiewała cztery zwrotki hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego. Akcja ta była kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której nasza szkoła także brała udział. Zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele mogli przenieść  się  w czasie,  podróżując  pociągiem do wolności i  zatrzymując się na  stacjach symbolizujących kolejne bolesne upadki  naszego narodu, aż do jego odrodzenia . Rozbrzmiały pieśni patriotyczne odzwierciedlające polską historię i symbolikę. Apelowi towarzyszyła wystawa prac uczniowskich , związanych nie tylko z 11. listopada, ale z naszą Ojczyzną i tym, co kochamy i cenimy w niej najbardziej oraz z czego jesteśmy dumni. Uczniowie grupy przedszkolnej i edukacji wczesnoszkolnej zaprezentowali własnoręcznie przygotowane symbole narodowe w postaci flag i godeł, bukiety kwiatów w biało – czerwonych barwach oraz wykonane różnorodnymi technikami plastycznymi prace pod hasłem „serce dla Polski”. Natomiast klasy IV – VIII przygotowały odpowiednio: IV – wiersze patriotyczne, V – życzenia dla Ojczyzny, VI i VII plakaty pod hasłem „Są powody do dumy…”, VIII informacje o bohaterach I wojny światowej. Przygotowane prace pozostaną jeszcze przez jakiś czas jako dekoracja szkoły,  która kształci w duchu patriotyzmu, bo być POLAKIEM, to być patriotą.