Szkoła Podstawowa nr 1
im. Kazimierza Wielkiego
w Brzezinach

Dzień Patrona!

Świętowaliśmy Dzień Patrona!

      Dzień imienin Kazimierza, przypadający na 4 marca obchodzony jest w naszej szkole w sposób szczególny, a to za sprawą patrona placówki, czyli Kazimierza Wielkiego. Tę niecodzienną uroczystość otworzył dyrektor Zbigniew Zieliński, podkreślając, jak ważne jest poszanowanie historii i tradycji swojej ojczyzny, stanowiące narodową tożsamość. Postać ostatniego króla z dynastii Piastów, wspaniałego organizatora oraz dyplomaty bezpośrednio wiąże się z dziejami naszego miasta, któremu właśnie Kazimierz Wielki ponad 650 lat temu potwierdził prawa miejskie. Gościem uroczystości był Naczelnik Wydziału Zarządzania Jednostkami w Brzezinach Pan Grzegorz Kozieł.

Tegoroczne obchody Dnia Patrona przybrały formę średniowiecznego jarmarku, na straganach którego roiło się od przysmaków.  Ubrani byliśmy tego dnia w strój galowy, dla podkreślenia rangi uroczystości, a rozpoczęliśmy świętowanie od wspólnego obejrzenia w sali gimnastycznej filmu o Kazimierzu Wielkim i jego czasach, następnie pracowaliśmy z wychowawcami w klasach,  przygotowując przekąski i prace plastyczne. Klasy na poszczególnych poziomach wyznaczone miały różne zadania, królowała prawdziwa różnorodność.  Wykonywaliśmy królewskie korony, szkatułki na biżuterię, medaliony i tarcze z wizerunkiem patrona, biżuterię inspirowaną średniowieczem, sakiewki, a także plakaty i kolaże związane z Kazimierzem Wielkim i jego epoką.  Stragan z przekąskami uginał się od przysmaków rodem ze średniowiecza, pojawiły się: kanapki z miodem, pierniki, makowce, podpłomyki, różne gatunki pieczywa, smalec, kiszone ogórki,  nabiał, a także owoce, warzywa, ziarna, pachnące zioła i przyprawy.  W przerwach od zmagań manualnych i poczęstunku,  mogliśmy odwiedzać  interaktywne kramy z atrakcjami,  przygotowane przez Stowarzyszenie „Strefa Historii” i Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej. Wszyscy  samodzielnie zaangażowali się w wyznaczone działania. Atrakcjami były stoiska z grami średniowiecznymi oraz zabawami nawiązującymi do epoki, kram aptekarza z opowieściami o ziołolecznictwie, destylacji leków, średniowiecznych metodach leczenia, wystawka uzbrojenia z czasów Kazimierza Wielkiego z możliwością przymiarki stroju rycerza, szermierka bezpiecznymi piankowymi palcatami, stoisko pancernika z interaktywnym wyrobem kolczug.  Obchodom Dnia Patrona towarzyszyła wystawa makiet  przedstawiających polskie zamki, które powstały za czasów Kazimierza Wielkiego. 

Święto Patrona było dniem szczególnym i uroczystym, który na długo zostanie w naszej pamięci. Była to nie tylko doskonała, pouczająca lekcja historii, ale także integracja środowiska szkolnego. Szczególne podziękowania za efekt, jaki przyniosło to przedsięwzięcie należą się koordynatorce Dnia Patrona – nauczycielce historii Pani Monice Łukasik,  Rodzicom, którzy w stu procentach zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości,  nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły, uczniom i sympatykom brzezińskiej Jedynki. Pozostaje mieć nadzieję, ze kolejne Dni Patrona będą równie spektakularne i udane.