Szkoła Podstawowa nr 1
im. Kazimierza Wielkiego
w Brzezinach

BOGUSY W JEDYNCE

Już od kilkunastu lat społeczność brzezińskiej Jedynki ostatkowy wtorek spędza,  jak nakazuje tradycja na zabawie i żartach. Na stałe już do harmonogramu szkolnych imprez wpisane są Bogusy, których nie mogło zabraknąć i w tym roku. Etnografowie podkreślają, że przebranie się w ostatnie dni karnawału stanowi ochronę przed złymi mocami, dlatego  mury szkoły zapełniły się korowodem barwnych przebierańców. Tuż przed feriami odbyło się losowanie kategorii, które stały się wyznacznikiem stroju, w jakim należało pokazać się podczas Bogusów. W klasach edukacji wczesnoszkolnej postawiono na dowolność, czyli ostatkowy misz – masz. W klasach starszych obowiązywała konkretna stylizacja, i tak: klasy IV a i b wcieliły się w jaskiniowców, klasy V a, b, c i d przebrały się za diabły i demony, VI a, b i c paradowała po szkole jako śpiochy i dzidziusie, klasy VII a i b przyszły przebrane za przedstawicieli mafii i przestępców, a ósmoklasiści byli lalkami Barbie i Kenami. Rada pedagogiczna zjawiła  się natomiast w strojach rodem z Dzikiego Zachodu. Było kolorowo, oryginalnie, a uczniom i nauczycielom pozazdrościć można było pomysłowości i doskonałego poczucia humoru.

Bogusy w szkole to nie tylko dobra zabawa, ale też uczenie się tradycji i poszanowania dawnych obyczajów. Tak więc wszyscy mieli świadomość, że huczny dzień przygotowuje do nadchodzącego okresu wstrzemięźliwości – Wielkiego Postu.

Bogusy w Jedynce to przede wszystkim integracja szkolnej społeczności, wyzwalanie inicjatywy i pomysłowości oraz nauka poszanowania tradycji i kultury. Tego rodzaju impreza to także dowód na to, jak ważnym miejscem jest dla uczniów szkoła, która nie tylko uczy i zapewnia bezpieczeństwo, ale też bawi i kształtuje osobowość, zatem niezwykle istotne są panujące w niej nastroje, czyli klimat i atmosfera. W „Jedynce” to dzieje się naturalnie i spontanicznie!