Wykład o Etiopii

18 grudnia,  w naszej szkole odbył się wykład połączony z prezentacją multimedialną przeprowadzony przez doktora Krzysztofa Grzelaka. Tematem wystąpienia była Etiopia – państwo położone we wschodniej Afryce. Pan doktor, jako wieloletni podróżnik odwiedził wiele krajów, m. in. Etiopię. Klasy VIII zapoznały się z walutą, flagą, religią, a przede wszystkim poznały ciekawostki o tym kraju. Oto niektóre z nich:

• - Etiopia jako jedyny kraj afrykański nie była skolonizowana,
  • - etiopskie kobiety rodzą średnio pięcioro dzieci,
  • - Etiopia to ojczyzna kawy,
  • - Jest największym na świecie producentem khatu, czyli legalnego afrykańskiego narkotyku,
  • - według tradycji etiopskiego kościoła, w Aksum przechowywana jest Arka Przemierza,
  • - stolica Etiopii Addis Abeba to czwarta najwyżej położona stolica świata, leżąca na wysokości 2400m n.p.m.,
  • - na terenie Etiopii występuje rzadki gatunek małp dżelada, tzw. „małpy o krwawiącym sercu”.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści Pana doktora i oglądali zdjęcia z podróży. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z Panem Krzysztofem Grzelakiem i tym razem czekamy na relację z Kuby.