Zakres zadań pedagoga szkolnego:

1. Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych.
  2. Określanie form i sposobów udzielania uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, odpowiednio do rozpoznanych potrzeb.
  3. Organizowanie i udzielanie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów:

- kompletowanie dokumentacji uczniów kierowanych na badania psychologiczno – pedagogiczne,

- rozmowy indywidualne z uczniami,

- pomoc w wyrównywaniu braków programowych,

- prowadzenie zajęć terapii pedagogicznej,

- prowadzenie warsztatów na wskazany przez wychowawcę temat.

1. Podejmowanie działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z Programu Wychowawczo - Profilaktycznego  w stosunku do uczniów we współudziale rodziców i nauczycieli m.in.:
  •         - Dokonywanie okresowej oceny realizacji obowiązku szkolnego,
  •         - Dokonywanie okresowej analizy sytuacji wychowawczej w szkole z uwzględnieniem oceny zagrożenia i niedostosowania społecznego na terenie szkoły,
  •         - Udzielanie rodzicom wsparcia w rozwiazywaniu trudności wychowawczych poprzez rozmowy indywidualne, kierowanie do specjalistów,
  •         - Stała współpraca z kuratorami sadowymi, pracownikami socjalnymi,
  •         - Wnioskowanie i kierowanie spraw uczniów do Sądu Rodzinnego i Sądu Nieletnich,
  •         - Udział w spotkaniach zespołu interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

5.Wspieranie działań wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli wynikających z Programu Wychowawczo - Profilaktycznego poprzez:

•         - Rozwiazywanie bieżących spraw wychowawczych,
  •         - Analiza poziomu wiadomości, umiejętności i funkcjonowania uczniów posiadających orzeczenie lub opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej, co do których                        stwierdzono potrzebę objęcia pomocą psychologiczno – pedagoiczną oraz okresowa ocena skuteczności podjętych działań,
  •         - Określanie form i sposobów udzielania uczniom pomocy psychologiczno – pedagogicznej odpowiednio do rozpoznanych potrzeb,
  •         - Rozmowy z uczniami zagrożonymi demoralizacją, społecznie niedostosowanymi, konfliktowymi, sprawiającymi trudności wychowawcze.
  1. Planowanie i koordynowanie zadań realizowanych przez szkołę na rzecz uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie wyboru przez uczniów kierunku kształcenia i zawodu.
  2. Działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, tj.:
  •          - Pomoc przy ubieganiu się o stypendium i zasiłek szkolny,
  •          - Organizacja i udział w akcjach charytatywnych,
  •          - Współpraca z PCK – pozyskiwanie środków finansowych na dofinansowywanie wyjazdów w ramach zielonej szkoły, obiadów, doposażenia w przybory szkolne,
  •          - Typowanie uczniów na bezpłatny wypoczynek letni,
  •          - Systematyczna współpraca z instytucjami zajmującymi się pomocą rodzinom i dzieciom tj.: Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, MOPS, Policją, Śwetlicą                             Środowiskowo – Terapeutyczną „Świetlik”, Sądem Rodzinnym i Sądem Nieletnich.

Uczniowie mogą się zgłaszać do pedagoga, gdy:

•          - nie radzą sobie z nauką,
  •          - ktoś naruszy ich prawa,
  •          - ktoś stosuje wobec nich przemoc,
  •          - potrzebują pomocy i rady,
  •          - chcą po prostu z kimś porozmawiać,
  •          - chcą poradzić się wybierając przyszłą szkołę bądź zawód.

Rodzice uczniów mogą oczekiwać pomocy wtedy,  gdy:

•          - dziecko ma problemy z nauką, licznymi nieobecnościami i odnalezieniem się w szkole,
  •          - problemy z zachowaniem lub z rówieśnikami,
  •          - chcą uzyskać informację o pomocy dla swoich dzieci,
  •          - mają problemy osobiste.

Nauczyciele mogą oczekiwać:

•          - pomocy w zdiagnozowaniu przyczyn trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych uczniów,
  •          - analizy opinii o uczniach z poradni psychologiczno-pedagogicznej,
  •          - wsparcia w podejmowaniu działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z Programu Wychowawczo – Profilaktycznego,
  •          - wsparcia w rozwiązywaniu problemów wychowawczych dotyczących uczniów.

PEDAGOG SZKOLNY: Joanna Stańczyk

GODZINY PRACY PEDAGOGA W ROKU SZKOLNYM 2019 – 2020